E-Ticaret Sitesi Kurma ve Yazılımları

Günümüzde e-ticaret siteleri büyük bir ivme kazanarak süratle gelişmeye devam ediyor. Bir Hayli şahıs fiziksel olarak mağazalardan alışveriş yapmak yerine web siteleri üzerinden alışveriş yapmayı seçim ediyor. Özellikle, dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını yarıyılında hemen herkes alışverişlerini e-ticaret siteleri aracılığıyla yaptı. Gidişat böyle olunca e-ticaret yaşamımızda bırakılmaz bir yer almaya başladı. İstatistiklere göre Covid-19 salgınından sonra e-ticaret kumpaslı ve süratli bir biçimde gelişmeye devam etti. 2020 senesine ait bilgilere göre; küresel e-ticaret yüzde 23 arttı. Türkiye’de ise 2019 senesinde e-ticaret ile ilgilenenlerin rakamı 68 bin etrafındayken 2020 senesinde bu sayı bir hayli dayanarak 256 bini aştı.

Neden Bir E-Ticaret Web Sitesi Oluşturmalısınız?

Herhangi bir iş ile ilgilenen her firma için hedef kitleye ürün ulaştırmak temel yapı taşıdır. İçinde bulunduğumuz dijital çağda bu ürünleri hedef kitleye ulaştırmak için e-ticaret de büyük önem taşıyor. 2021 yılının son verilerine göre her 100 kişiden 40’ı e-ticaret üzerinden alışveriş yapıyor.
E-ticaret sayesinde yalnız yerel bir marka olmazsınız. Dünya çapında birden fazla ülkede çok sayıda müşteri de kazanabilirsiniz.
E-ticaret web sitesi oluşturarak birden fazla ürünü tek bir yerde pazarlama kaderine sahip olursunuz. Rastgele bir kısıtlamaya maruz kalmazsınız.
E-ticaret web sitesi ile birbirinden çok farklı hedef kitlelere hitap edebilirsiniz. Bir yandan konut hanımlarına uygun bir ürün satışı yaparken değişik yandan bir talebeye uygun bir ürünü de kolaylıkla pazarlayabilirsiniz.
E-ticaret web sitesi ile sosyal alanda da varlığınızı göstermiş olursunuz ve öğrenilirliğinizi bir şekilde yükseltebilirsiniz.

E-ticaret küresel ve yerel çapta süratle gelişmeye devam ediyor. Bu gelişmenin de en somut misallerini muhtelif müesseselerin istatistikleri ile görebiliyoruz.

Özellikle caddeye çıkma kısıtlamaları ile hemen herkes online alışveriş yapmaya başladı. Türkiye özelinde bakacak olursak 2020 senesinde e-ticaret hacmi 2019 senesinde oranla yüzde 66’lık rekor sayılabilecek bir yükseliş gösterdi. 136 milyar TL olan e-ticaret hacmi bütün 226 milyar 200 milyon TL’ye yükseldi. Dünyaca ünlü bir e-ticaret platformu olan Bigcommerce‘in en yeni istatistiklerine göre ise; 2019 senesinde yüzde 14,1 ortamında olan küresel e-ticaret satışları, 2023 senesinin başlarında yüzde 22 ortamında olacak ve süratle yükselecek.
Şu anda alışveriş yapmak isteyenlerin yüzde 43’ü alışveriş yapmadan evvel e-ticaret web sitelerine bakarak fikir alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir