E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Ne Gerekir?

Herhangi bir iş kurarken olduğu gibi, E-ticaret sitesi kurarken de bir iş planı ve bir marketing stratejisine ihtiyacınız var.

Neyi ve iyi mi satacağınızı bulduktan sonrasında, ürünlerinizi tam teşekküllü bir sanal mağaza vesilesiyle pazarlamanız icap eder.

Hâlâ online satış yapmakta tereddüt yaşıyorsanız E-ticaretin daha çok esneklik sunduğunu ihmal etmeyin. Geleneksel bir mağaza benzer biçimde fiziksel bir mekâna bağlı olmadığından, sanal mağaza oluşturmak daha kolay ve daha uygun maliyetlidir.

Ek olarak, kargo firmalarıyla konsorsiyum, online işletmelerin ürünlerini küresel pazarda satmasına imkan tanır. Sonuç olarak, en çok satan ürünler ile geniş bir alan kişi kitlesi yakalayabilirsiniz.

Online satış oluşturmaya başlamak için öteki üç nedene bakalım.

İnsanlar Çevrimiçi Alışverişi ve E-Ticareti Tercih Ediyor

2020’de küresel tüketicilerin harcama tercihleri çevrimiçi alışveriş sitelerine kaydı. Dünya genelindeki bütün perakende satışların yaklaşık %19’unu meydana getiren çevrimiçi satışlarla (İng.), E-tecim sektörünün daha da büyümesi umut ediliyor.

Neden daha çok adamın çevrimiçi alışverişin rahatlığını tercih ettiğini algılamak kolay. Müşterilere, aşağıdakiler benzer biçimde muhtelif avantajlar sağlıyor:

Ücretsiz kargo

Müşteriler ödeme sayfasına vardığında, kargo harcamaları ürünün fiyatını mühim ölçüde artırır.

Bu nedenle müşteriler, belirli bir meblağ harcama karşılığında yada otomatik olarak parasız kargo sunan sanal mağazalara doğru kayar.
Basit iade politikası

Zaman vakit, müşterilerin beden ölçüleri veya kalite faktörleri nedeniyle beklentilerini karşılamayan bir ürünü değiştirmeleri icap eder. E-tecim mağazanızda belirteceğiniz sorunsuz bir iade politikası müşteri sadakatini artırır. Ayrıca araştırmalar, müşterilerin %96’sının (İng.) kolay iade politikası sunan işletmeden tekrar alışveriş yaptığını gösteriyor.

Kolay ödeme imkânı

E-tecim trendlerine (İng.) göre müşteriler, ödeme kuyruklarında beklemek istemiyor ve alışveriş yaparken istedikleri ödeme yöntemini hızlıca seçebiliyor.

Daha uygun fiyatlarla daha fazla tasarruf

E-tecim sitelerindeki indirimli fiyatlar, tüketici satın alma eğilimi üstünde mühim bir etkiye sahip. Bir araştırma, insanların %81’inin indirimler, fırsatlar yada sadakat ödülleri sunan sanal mağazaları tercih ettiğini (İng.) gösteriyor.

Ek olarak, fiyat konusunda bilgili müşteriler kupon sitelerini inceleyerek de tasarruf edebiliyor.Çevrimiçi ürün satmak çoğu zaman, fiziki bir mağaza açmaktan daha azca risklidir. Personel, elektrik ve kiradan tasarruf ettiğiniz için çevrimiçi pazaryerlerinin işletme maliyeti daha düşüktür.

Bir sanal mağaza kurmanın maliyeti çoğu zaman site kurulumu, bakım ve pazarlamadan kaynaklanır. Personel işe almanız gerekse de, genel maliyetler çok daha düşük ve daha öngörülebilir olacaktır.
Pasif gelir

Pasif gelir akışı, nitelikli satış görevlilerine veya uzun çalışma saatlerine bağlı olmaz. Bir E-ticaret sitesiyle, mağazanız dünya çapındaki kitlelere hizmet vermek için 7/24 çalışabilir.

Reklam masraflarında düşüş

Geleneksel medya ile karşılaştırıldığında, dijital reklamcılık daha ucuz ve daha esnektir. İşletme sahiplerinin başarıya ulaşmış bir sanal mağaza işletmek için uygulayabilecekleri pek çok e-ticaret pazarlama stratejisi (İng.)vardır.

Daha az personel gideri

Sosyal medya ve satın alan hizmetleri faaliyetlerinizi bir sohbet robotu kullanarak çözebilirsiniz. Sanal asistan, müşteri desteği ve diğer görevleri günün 24 saati yapmaya yardımcı olarak satın alan memnuniyetini artırır.

Düşük kira gideri

E-ticaret web sitenizin kurulması ve bakımı için birtakım ön maliyetler olacaktır. Ancak bu maliyetle yeniden de fizyolojik bir mağaza açmaktan yada işletmekten daha düşüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir