Sıfırdan E-Ticaret Sitesi Kurmak ve E-Ticaret Yazılımları

Sayıları gün geçtikçe artan e-tecim siteleri, sadece birkaç tıklamayla alışveriş yapılabilmesini sağlamaları ve ilgi çekici fırsatlar sunmaları nedeniyle popülerliğini arttırmaya devam ediyor. Yaklaşık 27 milyon aktif internet kullanıcısının olduğu Türkiye’de 20 binin üstünde e-ticaret sitesi etkinlik yürütüyor. 10 milyona yakın web müşterisi de dikkate alındığında pazarın büyüklüğü ve cazibesi daha iyi anlaşılabilir.Tasarımı ve adıyla ilk izlenimde başarılı olan bir e-tecim firması, ürün çeşitliliği, hizmet kalitesi ve metin diliyle müşteriyi kendine bağlayabilir. İhtiyacı olan ürünlerin neredeyse hepsi bulabileceğine veya hizmetlere rahatlıkla ulaşabileceğine ikna olan müşteri, hazırlanacak sade, entresan ve açıklayıcı tanıtım metinleriyle de kafasındaki sorulara mukabil bulabilir.

Bu büyük pazarda hacimli bir köşe kapmak için siz de bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız yapmanız gerekenler ise biraz zahmetli. Yasal bir e-tecim sitesine sahip olarak faaliyet yürütmek için yapılması ihtiyaç duyulan ilk şey bir firma oluşturmak. Yasal bir firma sahibi olmadan da bu pazarda yer almaya çalışabilirseniz de güvenlik ve profesyonellik sunmadığınız için hedeflerinizin oldukca altında kalır, yasal sorunlarla da yüzleşirsiniz.

E-Ticaret yaparken sosyal medya eğer olmazsa olmazımızdır. Marka adınızı seçmeniz peşinden bu ismi taşıyan domain ve sosyal medya hesaplarını temin ederek işe koyulmanız önemlidir. İşletmenize ilişkin Facebook, YouTube, Twitter ve Instagram şeklinde toplumsal medya mecralarında hesap oluşturun. Bu hesaplar üzerinden reklam kampanyaları yayınlamanın yanında tertipli görsel ve içerik paylaşımları ile hedef kitlenizin dikkatini üzerinize çekin.Sitenizi oluşturmak tek başına müşteri çekmez. Markanızı duyurmanız ve görünebilir olmanız gerekir. SEO çalışmalarını yaptırarak başta Google olmak suretiyle tüm arama motorlarında sıralama kazanmaya bakın. Sosyal medya ve Google Ads reklam kampanyaları ile doğrudan hedef kitlenizle sizi buluşturacak tanıtım kampanyaları düzenleyin. Bu aşamada bütçeniz doğrultusunda geleneksel medyadan da yararlanabilirsiniz. Halen vatanımızda geleneksel medyanın güvenilirlik mevzusunda bir kıstas kabul edildiğini ve bilinirliğinizi artırmanın yanında marka itibarınıza da olumlu katkı sunduğunu ihmal etmeyin.

Başarılı bir e-tecim sitesi, sipariş yönetiminde kusursuz olmalıdır. Online alışverişte başarının sırrı, satışı meydana getirilen ürünün en hızlı halde müşteriye ulaştırılmasında yatar. Tedarikçi tarzı, depo düzeni ve lojistik organizasyonu şeklinde detaylar için entegrasyon uygulamalarından destek alın. Siparişle başlamış olan sürecin her aşamasında şeffaf olun. Müşteri verdiği siparişin hangi aşamalarda bulunduğunu anbean test edebileceği e-Ticaret sitelerine güvenme eğilimi gösterir. İtibarınız için bu fırsatı iyi değerlendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir