E-Ticaret İçin Nelere İhtiyaç Duyulur

Hemen hemen her gün elektronik ticarete adım atmanın yollarını arayan pek oldukça vatandaşımız vardır. Ürün ve hizmetlerini elektronik ortamda sıralayarak satış yapmaya çalışanlar ilerleyen dönemlerde resmi olarak e-ticarete başlamadıkları için yasal ceza ve mevzuatlarla karşılaşıyor. Buna ek olarak e-ticaret ile alakalı ehil edinim sahibi olmadan e-ticaret sektörüne atıldıkları içim ümit ettikleri başarıyı elde edemiyorlar. Bu yazımızda E-Ticaret Yapmak için Gerekenler ile ilgili adımları ele alacağız.

E-Ticarete Başlamak İçin Ürün ve Hizmet Seçimi İyi Olmalı

Dükkan açmadan internetten satış için öncelikle hangi ürün ya da ürünleri yada hizmetleri belirlemek olmalıdır. Bunları belirlemeden e-ticarete atılmak başlı başına yanlış bir seçim olacaktır. İsteğe bakılırsa ancak sadece ürün veya hizmet alanı ile sektöre atılabilir, zamanla ürün – hizmet ağınızı genişleterek e-ticaret faaliyetlerinizi yürütmeye devam edebilirsiniz.

Sektöre Uygun Plan Belirlenmeli
Hemen e-tecim sitesi kurmaya yönelmeden ilkin sektöre atılımın hemen öncesinde kendinize, gireceğiniz sektöre ve bütçenize müsait bir planlama yapmalısınız. E-tecim siteleri açtığınız zaman satacağınız ürün yelpazesini belirlemiş olsanız bile müsait bir emek harcama programı ayarlamadığınız için anlık satışa geçtiğinizde ehil başarımı yakalayamayabilirsiniz. Dolayısıyla planlama aşamalarında ürün – ürünlerle ilgili gerçekleştirebileceğiniz kampanya sezonlarını, kampanyaları, ürününüzün değişken olarak ücret tarifesini çıkarmayı, özel günler ve sene dönümleri için uygun kampanya seçenekleri şeklinde çalışma metotlarınızı belirlemelisiniz. Bunlara ayrıca stoklarınızın hem test bununla birlikte takip aşamalarına yönelik tüm hazır paket programlarına sektörünüze müsait olarak sahip olmanız lüzumludur. Tüm bu planlamaları yaptıktan sonra e-tecim iyi mi yapılır sorusunun ilk adımını başarı ile atlatmış olmuş olursunuz.

Resmi Kayıtlarla Vergi Mükellefi Olmanız Şart
E-ticaret vergi kaydı oluşturarak bireysel bir şekilde vergi mükellefi olabilirsiniz. Böylece internet sistemini kullanarak sattığınız ürün yahut hizmetlerin hem devlet vergilendirme sisteminde olmasını sağlamış olmuş olursunuz aynı zamanda internetten satış yapanların yorumları neticesinde yasal satmaca kesebildiğiniz için olumsuzluklarla daha azca karşılaşabilirsiniz. İş yeri kaydınızı tamamladıktan sonrasında ardından hesabınıza uygun olan sanal pos araştırmalarına başlayarak uygun ücretlerle sanal pos adımını gerçekleştirebilirsiniz. Elbette sanal pos’da tek başına ehil olmamaktadır. Bu nedenle mobil ödeme gibi birden fazla alternatif ödeme yöntemlerini de sitenize entegre etmelisiniz. Hatta siz kendi bütçenizden kısmalı ve komisyon almayan satış siteleri arasında yer almayı başararak daha çok kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

İşin Sürekliliğine Dikkat Edilmelidir
Alışveriş sitesi kurmak için ne kadar sermaye gerekir sorusundan ilkin bu işi kurarsam süreklilik sağlayabilir miyim sorusunu kendinize sormanız gereklidir. E-tecim’e atılmak oldukça kolaydır. Zor olan sektöre giriş yaptıktan sonrasında süreklilik arz edebilip edemeyeceğinizdir. Kısacası e-ticaret sitenize oldukça fazla vakit ayırmalısınız ve bunu yeterli başarı elde edene kadar ne olursa olsun asla aksatmamalısınız. Hedeflediğiniz başarı oranına sahip olduktan sonrasında daha azca ilgilenerek yahut ek işçi çalıştırarak süreklilik önemini devam ettirebilirsiniz. Sürekli ilgilenmekten kasıt, ürün girişini yapmak, reklam vermek, işinizi tanıtmak, sitenizin aranma hacmini devamlı olarak arttırmaya çalışmak ve bütün bu çalışmalarınızı gün gün detaylı olarak analiz ederek elde edilen başarınızı gözlemlemeli gerekiyorsa yeni adımlar atmalısınız.

Bütçe Planlamasını Yaptınız mı?
İnternet ağını kullanarak elektronik ticarete atılım yapmadan önce bütçe kontrolü sağlamalısınız. Bu işe ne kadar bütçe ayırabilirim sorusunun yanıtını kendinize net olarak vermelisiniz. Hazır sistem modüllere haiz elektronik tecim sitesi mi kuracaksınız yoksa kendinize özel yeni bir yazılım mı geliştireceksiniz soruları ile başlayabilirsiniz. Buna ek olarak e-tecim için sektörden sektöre gore değişen ve tertipli aralıklarla devam ettirilmesi gereken reklam çalışmaları için de bütçe ayırması yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu bütçeleri ayırmadan seneler geçse de hedeflediğiniz satış rakamlarını elde edemezsiniz. Bu bütçe çalışmalarını düşünürken – tasarlarken kargo masraflarını ve ürünleri kendiniz üretmiyorsanız ürün tedarikçi aracılık fiyatlarını da baz almayı unutmamalısınız.

Pazarlama Sektörünüzde Çalışma Yapmalısınız
Pazarlamaya çalıştığınız aynı sektörü inceleyerek başlayabilirsiniz. Pazarlayacağınız ürün ağını kullanıcı adaylarına gönderebilmek – tanıtabilmek – reklamını gerçekleştirebilmek için marketing çalışmalarınızı yapmalısınız. Outdoor emekleri yapabilir, internet üstünden her bir ürün için seo emek vermesi ve reklam projeleri yapabiliriniz. Ek olarak reel yaşamda broşür – ürün tanıtımı afişleri bastırarak dağıtımını sağlayabilirsiniz. Ancak en önemli emek harcama internet üstünde yapılmalıdır. Google Adwords şeklinde reklam çalışmalarını ne olursa olsun göz ardı etmemelisiniz. Sosyal medya platformlarının her birinde ürün satış sitenizin adı ile eş kıymet hesaplar açmalı her gün tanıtım yapmalısınız. Sms reklamına yönlenebilir, sms reklamı gerçekleştirebilirsiniz. Elbette A’dan Z’ye burada ve yukarıda anlattığımız emek harcamaları düzenli aralıklarla mesela her hafta yaparak sürekliliği korumanız gerekmektedir. Bu kısımda ehil deneyime haiz değilseniz uzman seocularla, uzman reklam ajansları ile çalışmanız kaçınılmazdır. Tabi bu da ayrı bir maliyet dönemi olarak bütçenize yansıyacaktır.

E-Ticaret Altyapısını Kurmalısınız
Yukarıdaki her bir aşamayı hayata geçirmenizle birlikte son aşamada e-ticaret sitesi yapmalısınız. Eğer bu mevzuda ehil bilgiye haiz değilseniz uzman bir destek alabilirsiniz. E-tecim sitenizi sektörünüze uygun bir tasarıma sokarak ürünlerinizi kullananların beğenisine sunmalısınız. Eğer bütçenizden azca da olsa kısmak dilerseniz bu mevzuda geliştirilmiş pek oldukça paket hazır yazılımlar vardır ve bunlardan birini satın alabilirsiniz. Sistemi kurduktan sonra vergi mükellefi olduğunuz için ödeme yöntemlerini yazılımınıza entegre ettirebilirsiniz. Satışa başlamadan ilkin sisteminizi google arama motoru gibi evrensel büyüklükteki arama motorlarına kayıt etmeyi, reklam vermeyi, sisteminizin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Mobil ahenk başlı başına en gerekli sistemlerden biridir. Günümüzde kullanıcıların yaklaşık %70’i ancak mobil üstünden araştırma ve alışveriş yapmaktadır. E-Ticaret Yapmak için Gerekenler konulu makalemizi burada sonlandırırken e-ticaret ile alakalı diğer yazılarımızı gözden geçirmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir