E-Ticarete Başlamak İçin Tavsiyeler | 2022’de E-Ticarete Başlamak

Teknolojinin yaşamımıza olan olumlu tesiri gün geçtikçe artıyor. Eskiden hayal bile edemediğimiz adımları bugün kolayca atmamızı sağlayan ve bize farklı kapılar açan online devrim ticarete bakışımızı da değiştiriyor.

İşletmenizi günümüzün şartlarına uyarlamak veya ne zamandır hayalini kurduğunuz, planlarını yapmış olduğunuz işi başlatmak için de teknoloji emrinizde.

Hızlanan ömür, daralan vakit ve artan rekabetle birlikte, e- ticaret hem alıcı hem satıcı için büyük fırsatlar yaratıyor. Tabii sağladığı rahatlığın yanında özellikle satıcı tarafında riskler de barındırıyor. Peki bu riskleri bertaraf ederek, e-ticarete en başarıya ulaşmış biçimde adım atmak için izlemeniz gereken adımlar neler?

E-Ticarete Başlamak İçin Adımlar ve Tüyolar

Başarılı ve işlevsel bir e-ticaretin temelinde, sistemli hazırlanmış, kullanıcı odaklı, müşteriyi yormayan, süratli çalışan ve güvenli bir yapı olmalı. Bu yapıyı planlarken her adımın üstünden dikkatlice geçmeli, ihtiyacınız olan yapı için doğru ortakları seçtiğinizden emin olmalısınız. Bu adımları 10 maddede toplayabiliriz.

Başlıyoruz: Herkesin dikkatini çekecek o “ürün” ne?

Yaşadığımız dünyada düşünce artık her şey. İyi bir fikriniz var ise en mühim adımı attınız anlamına gelir.

Fikriniz size başta çok parlak görünebilir ama güzelliğinin yanında e-ticaret için de müsait olduğundan güvenilir olmalısınız. İnsanların online alışveriş alışkanlıklarına uygun, istek yaratacak ürün yada mamüller seçin. Şu an hali hazırda var olan işletmenizi büyütmek için bu adımı atıyorsanız satışını yaptığınız ürün online alışveriş yapmak isteyen kitleyi heyecanlandıracak mı bunun yanıtını arayarak işe başlayabilirsiniz. E- ticaretiniz için ürünlerinizi çeşitlendirebilir ya da içlerinden sadece belli kalemleri seçebilirsiniz.

Vitrininizi her vakit dikkat çekici tutmalısınız

Satış yapacağınız alanın tasarımının, kullanıcı dostu yapısının minimum bir mağazanın vitrini kadar mühim bulunduğunu unutmayın. Müşterileriniz içeri girdikleri an alışverişe geçinmek ve yeniden gelmek istemeliler. Vitrininizi sürekli yeni ve dikkat çekici tutmanın yollarını aramalısınız. En popüler ürünleri ve kampanyaları öne çıkarırken, aramış olduğu ürünü kolayca bulmanın da müşterileri her vakit memnun ettiğini ihmal etmeyin. Sitenin renklerini tasarımını ürününüzün doğasına uygun olarak seçin. Ürünlerinizi en detaylı ve güzel görünecek biçimde sergilediğinizden emin olun. Müşterinin dikkatini çekecek ayrıntılara yer verin. Unutmayın bir mağazada ürünü eline aldığında yaşamış olduğu deneyime en yakın deneyimi sağlamanız fazlaca mühim.

E-Fatura ve e-Arşiv kullanarak kendi işinizi kolaylaştırın

e-Ticaret müşterileriniz kadar sizlerin de hayatınızı kolaylaştırmalı. Kendinizi yeni bir dükkân açıyor gibi düşünün, bütün zamanınızın geçeceği bir yerde konforunuzu da düşünmek zorundasınız. İşte bu aşamada e- ticarette de sizi yormayacak bir idare paneline ihtiyacınız var. Bu panelin yanı sıra güvenilir tutarlı ve kesintisiz satmaca girişi sağlayacak sizi muhtemel hatalardan koruyacak e-Fatura sistemini tercih etmelisiniz. E- Fatura GİB’in belirlediği standartlarda elektronik ortamda düzenlenen, kâğıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahip faturadır. Satış ve faturalama benzer biçimde süreçlerinizi dijital ortama taşıyarak ödeme ve tahsilat süreçlerinizde hızınızı ve veriminizi artırır ve maliyetlerinizi de büyük seviyede azaltır. İşinizi kolaylaştıracak bir başka ürün de e- Arşiv uygulaması. Tüm faturalarınızın elektronik ortamda oluşturulması, muhafazası, ibrazı ve raporlanmasını kapsayan bu uygulamayla işinizi garantiye alabilir siz pazarlamaya ve işletmenizi geleceğe taşımaya vakit ayırabilirsiniz.

Yazılımınız en az ürününüz kadar sağlam olmalı

Satışı yapılacak olan ürün grubu, adedi, marketing ihtiyaçları gibi konular üzerine konumlandırılan değişik hazır e-ticaret paketleri, en küçüğünden büyüğüne kadar tüm işletmeler için e-ticarete başlamayı kolaylaştırıyor. Önemli olan işinizin yapısına müsait, ileride eklemeler yapmaya da aleni yazılımı seçebilmek.

En mühim adım emniyet

e-ticaretin kolaylığı ve rahatlığının yanında insanların kafasında yarattığı bir soru işareti var o da emniyet. Güvenlikle alakalı önyargıyı yok etmediğiniz sürece ürününüz ne kadar iyi olursa olsun potansiyel alıcınıza ulaşamazsınız. Bu sebeple yatırımınızda mühim bir oranı güvenliği güçlendirmeye ayırmalısınız.

Ödeme sisteminizi belirlerken hedef kitle alışkanlıklarını göz önünde bulundurun

Çevrimiçi ödeme sistemlerinden kredi kartı ile satış yapmak istiyorsanız bankalara sanal POS başvurusu yapmanız, alternatif ödeme sistemleri ile (PayU, BKM Express vb.) havale ve EFT ile satış yapmak istiyorsanız gerekli hesaplarınızı oluşturmanız ve bankalarda şirket bilgilerinizle bir hesap açtırmanız gerekiyor. Bunlar işin prosedürleri fakat en önemlisi hedef kitlenizin hangi ödeme sistemine daha yakın olduğunu araştırarak işe başlamalısınız. Belki sizi başta zorlayacak ama alternatifleri ne kadar muhtelif tutarsanız geri dönüşü o kadar iyi olacaktır.

“Lojistik ve depolama” son adım olmamalı

Ulaştırma işi size son olarak adım gibi görünebilir ama müşterilerin satın aldıkları mamüllerin ellerine erişme süreci şikâyete en aleni konulardan biri. Bu sebeple fiyattan tutun, ürünün teslim zamanının kaç gün olması gerektiğine kadar sorun yaratabilecek birçok mevzuyu seçtiğiniz kargo firmasıyla beraber planlamadan e-ticarete adım atmayın. Seçtiğiniz şirket sizin yol süresince en önemli ortağınız olacak ihmal etmeyin. İşin ne kadar büyüyeceğini, ihtiyacınızın ne kadar genişleyeceğini öngörerek işin başlangıcında depolamayla alakalı en müsait çözümü bulmanız da en az ulaşım kadar mühim. Depolayamadığınız bir ürünü satamazsınız da.

Sosyal medya hem dostunuz hem düşmanınız

e-ticaret müşterileri toplumsal medyayı da aktif kullanma alışkanlığına sahipler. Özellikle alışveriş konusunda iyi ve fena yorumlarını asla sakınmayan bir kitleyle karşı karşıyasınız. Kötü yorumları bertaraf edebilmek için size en oldukça satın alan sağlayacak adımı sosyal medyayı es geçmeniz kabul edilemez. İşletmenizi ne olursa olsun sosyal medya yönetimiyle beslemelisiniz ama bu sırada gelebilecek her türlü kötü yoruma karşı kriz planınızı oluşturduğunuzdan, gelebilecek sorulara cevaplarınızı hazırladığınızdan olduğundan güvenilir olmalısınız.

Doğru anda, doğru yerde, doğru kelimeyle yer alın

e- ticaret sitenizi doğru anahtar kelimelerle arama motoruna tanıtmayı unutmayın. Arama motorları sitenizin arasında geçen kelimelere göre indeksleme yapar ve müşterilerinizin doğru aramayla size hemen ulaşmasını sağlar. Sizi kimin, neyi ararken bulmasını istiyorsanız tanımlamayı bu şekilde yapın. Yine aynı şekilde Google’a reklam verirken tüketicinin ürününüzü ne şekilde arayabileceğini ne olursa olsun göz önünde bulundurun ve seçeneklerinizi çoğaltın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir