E-Ticarete Başlayanlara Tavsiyeler ve Tüyolar

Pazar Yerinizi İyi Seçin

İster kendi ürünlerinizi talep eder ürettirdiğiniz ürünleri dilerseniz de başka bir mağazada satılan ürünü listeleyip satmak için bir tezgaha ihtiyacınız var. Bunun için online dünyadaki tezgahınızın yerini belirleyin. Trendyol, Amazon, Hepsiburada, Etsy… Dünyanın her yerine ürünlerinizle ulaşabileceğiniz onlarca pazar yeri bulunuyor. En oldukca ziyaret edilen pazaryerlerinden birinde mağazanızı açın. Mağazaların komisyon ücretlerini ve kargolama işlemlerinizi kesinlikle hesaplamalarınıza katın ve ürün fiyatlarını ona bakılırsa belirleyin.
Ürünlerinizi satmak için kendi web sitenizi de kurabilirsiniz. E-ticaret meydana getirilen bir internet sitesinin şablonun satış odaklı ve tüketiciyi sayfada çok daha uzun zaman tutmak olduğunu gözden kaçırmadan tasarlamanızı öneririz. Web sitenizi kurarken emin bir altyapı kullanmalı ve hızlı bir site kurmalısınız. Sayfa geçişinde 2 saniyeyi aşan sitelerde tüketicilerin vakit kaybetmediği Google analizler ile belirlenmiştir. Kendi web sitenizin tanıtımını yapmak için toplumsal medya influencer’ları ile iş birliği yapabilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Seçin

E-ticaret meydana getirecek kişilerin ilk olarak düştükleri hata her ürünle her insana hitap etmeye çalışmaktır. Oysa ürünlerinizin muayyen bir hedef kitleye yönelik olması sizi tercih edilen ve güvenli adres olarak rakiplerinizin önüne geçirir. Anne bebek grubu, moda, kozmetik, kitap… Önemli olan doğru hedef kitleyi belirleyip, o hedef kitlenin yer almış olduğu pazaryeri yahut sosyal medya kanallarında ürünleri tanıtmaktır. Örneğin, el işçiliği ve kişiye özel ürünleriniz var ise ürünlerinizi Etsy, Trendyol, N11 şeklinde pazar yerlerinin yanı sıra İnstagram ve Facebook’ta açacağınız satış sayfaları üstünden tüketiciyle buluşturabilirsiniz. Beyaz eşya, teknolojik markalar şeklinde tüketim ürünlerinin en çok satılmış olduğu site ise Hepsiburada. Moda, kırtasiye, aksesuar, çocuk ve bebek ürünleri için ise Trendyol’u tercih edebilirsiniz. Ancak her pazaryerinde fazlaca değişik ürünlerin de yer alabileceği gözden kaçırmayın.

Ülkemizde e-ticarette talep eder satış yapan ister tanıtım icra eden doğrusu e-tecim ortaklığı yapan kişi olun, satışlarınız muayyen bir kotanın üstüne ulaşırsa vergilendirmeye tabi olacağınızı ihmal etmeyin. İnternet üstünden satış yaparken satışlarınızı faturalandırmalısınız. Kredi kartı, havale, Eft ya da sanal POS ile satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için de vergi mükellefi olmanız gerekir. Yani bir firma kurmalısınız. İlk etapta genç girişimcilerin şahıs şirketi kurmaları ehil olmaktadır. Ancak bir sermaye ortaklığı olacaksa limited firması kurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir