Türkiye’de E-Ticaret Yapmak ve E-Ticarete Başlamak

Her bir işletmenin ortak hedefi, para kazanmaktır. Ki bu da, para akışının, bir işletmeyi yönetmenin ayrılmaz bir parçası olduğu anlama gelir. Başlamak ve bu bilgiyi büyüdükçe ölçeklendirmek için birtakım temel detayları anlamanız gerekecektir.

Sadece minik bir başlangıç ​​maliyeti ile başlayabileceğiniz çok sayıda iş fikri olduğu gibi, envanter, ekipman veya fiziksel alan için para gerektirecek olan bir fazlaca iş de var… Toplam yatırımınızın bir kuruş masraftan önceki net bir görüntüsüne sahip olmanız, ne kar ne zarar ettiğiniz dönemlerde mühim tahminler yapmanıza yardımcı olacaktır.

Toplam başlangıç ​​maliyetlerinizi, bir kuruş harcamadan önce net bir şekilde görebilmeniz şarttır.

Bu hesaplamalar cebinizde harcayabileceğinizden daha fazlasına ihtiyacınız olacağını gösteriyorsa, minik işletme kredisi veya kitle fonlaması kampanyası şeklinde finansman seçeneklerine bakabilirsiniz.

İşletmeniz için satın alma işlemine başlamaya hazır olduğunuzda, defter tutma en mühim finansal görevlerden biri olmalıdır. Gelir ve giderlerinizle alakalı doğru kayıtlar, nakit akışına dikkat etmenize destek sunar ve hemen sonra bir muhasebeci ile çalışmaya sorunsuz bir geçiş yapmanızı sağlar.

Süreci daha da kolaylaştırmak için, işletmeniz için ayrı bir banka hesabı ve kredi kartı açmayı düşünün. Kişisel ve işletme finansmanınızı ayrı tutmak, işletme vergilerinizi daha kolay hale getirir ve bazı adımları da otomatikleştirmenize destek olabilir.
Ürünleriniz el işi de olsa veya üreticiden orijinal bir ürün de satın alıyor olsanız, kendi ürününüzü geliştirmek pazarda öne çıkmanıza destek olabilir.

Ürününüzü ve envanterinizi elde etmek için bir öteki seçenek, ürünü sizin için üretecek bir müstahsil bulmaktır. Bunu yaparken üreticinin evveliyatına, şu anki durumuna ve işçilik kalitesine detaylı bir halde bakmakta yarar var. Aynı zamanda yarın bir gün firma olarak büyüdüğünüzde sizinle birlikte büyüyebilecek ve talebi karşılayabilecek bir müstahsil bulmak zekice bir hareket olacaktır.

Mevcut bir ürünü özelleştirme
İsteğe bağlı baskı alternatifleriyle, tişörtler, tozluklar, havlular, sırt çantaları ve daha fazlasını içeren ürünlere benzersiz tasarımlarınızı ve fikirlerinizi ekleyebilirsiniz. Bu sektör Türkiye’de henüz gelişmemiş olsa da yakında büyük bir akıma dönüşebilir.

Stoksuz Satış (Dropshipping)
Dropshipping, yeni bir ürün oluşturmadan mağazanızı stoklamanın bir yoludur. Böylece envanteri yönetmeden satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Ürününüzü geliştirirken ve fiyatlarınızı hesaplarken toplam maliyetlerinizi göz önünde bulundurun. Ürününüzün fiyatı yalnızca maliyetlerden kaynaklanmadığından ve fiyat stratejisini etkileyen birçok unsur olduğundan, ürününüzü karlı bi halde fiyatlandırmak önemlidir.

Dropshipping, envanteri tutan ve ürünü sizin için gönderen bir tedarikçi kullanarak ürün satmanızı sağlar. Müşterilerinizin Shopify mağazanızda görmüş olduğu fiyatı kontrol ederken tedarikçiye toptan satış fiyatını ödersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir